Start Płoty

01.01.1947

Barwy

Opis klubu dodany przez:
Klub powstał w 1947 roku.

Pierwszym inicjatorem i organizatorem oraz prezesem drużyny był Mirosław Pietrzak. Następcą został Pan Knapik. Dwójka tych Panów wspólnymi siłami zgromadziła młodzież zainteresowaną spędzaniem wspólnego czasu z sobą i piłką. W tym okresie w klubie była tylko jedna piłka, która była bardzo szanowana i służyła klubowi i zawodnikom przez 3 lata.
Pierwszymi zawodnikami byli: Bolesław Siwiec, Edmund Szkudlarek, Zygmunt Szalbirak, Tadeusz Posalczyk, Władysław Stefaniak, Zenon Śmiałek, Zygmunt Bukowiecki, Jan Olszewski, Adam Budzyń, Mirosław Spałek, Tadeusz Wojciechowski, Zenon Pietrzak, Stanisław Tomaszewski, Eugeniusz Swędrowski, Marian Wąsiat, Stanisław Wandas, Adam Tarczyło, Stanisław Ruciński.
Jak jest zapisane w kronikach, pierwsze mecze zespół rozegrał w 1948 roku z następującymi miejscowościami: Trzebula, Nietków, Ochla, Przylep, Zawada, Słone.
Drużyna posiadała wiernych kibiców którzy "wozami konnymi docierali na mecz, by kibicować swoim chłopakom", tak wspomina tamte czasy i wyprawy na mecze Pani Maria Bocian. Drużyna działała do 1960 roku. Po wyjeździe z Płot Pana Knapika nastąpił regres w piłce nożnej.

Jesienią 1969 roku dzięki zaangażowaniu Panów Aleksandra Motykiewicza i Mieczysława Fuksa ogłoszona zostaje C - klasowa drużyna piłki nożnej z Płot. Drużyna rozgrywała swoje mecze na boisku przy szkole. Panowie Ludwik Rychły i Mieczysław Grudziński gospodarczym sposobem montują drewniane bramki do piłki nożnej. Materiał został dostarczony przez Panów Stanisława Orzechowskiego i Leona Szymenderskiego. Drużynę w tamtym okresie tworzyli: Jerzy Jarowicz, Zdzisław Owczarski, bracia Jan i Andrzej Orzechowscy, Jerzy i Krzysztof Dubiccy, Tadeusz i Henryk Rychłowie, Jan i Wacław Pietrucinowie, Zdzisław Ratajczak, Jan Dobrychłop, Wiesław Posalczyk, i inni których nie sposób tutaj wymienić. Do klubu zgłasza się młodzież szukająca sposobu na spędzenie wolnego czasu.

W 1971 roku zrodził się pomysł aby odnowić boisko sportowe w Płotach koło Zagórza. Zawiązany zostaje społeczny komitet odbudowy boiska i budowy szatni. W skład komitetu wchodzili: Wacław Nowak - przewodniczący, Wojciech Kulczyński, Ludwik Rajski, Stanisław Wojtaszek, Leon Szymenderski, Stanisław Orzechowski, Jan Kubicki, Jerzy Jarowicz i Aleksander Motykiewicz. 22 lipca 1973 roku do użytku zostało oddane boisko i szatnia. Tego samego roku do drużyny dołączyli następujący zawodnicy: Jan Nabijacz, bracia Andrzej i Piotr Lepkowie, Eugeniusz Szymenderski. Drużyna awansowała juz do klasy "B". W 1974 powstała liga międzypowiatowa w której występowały miedzy innymi: Polmo Kożuchów, Promień Żary, Fadom Nowogród. Na mecze z tymi zespołami przychodzili prawie wszyscy mieszkańcy Płot i Zagórza.